خشکی واژن راه های درمانی آن

خشکی واژن می تواند هر زنی را تحت تأثیر قرار دهد، اما بعد از یائسگی بسیار شایع است و بیش از نیمی از زنان یائسه بین ۵۱ تا ۶۰ سال را مبتلا می کند.

غدد موجود در دهانه رحم توسط ترشحاتی که دارند، واژن را نرم و مرطوب نگه می دارد. این رطوبت به آرامی به پایین حرکت کرده باعث تمیزی و از بین رفتن سلول های مرده آن می شود. اسیدی بودن این رطوبت به حفظ ناحیه و جلوگیری از عفونت هایی مانند برفک کمک می کند. برای کسانی که با مشکل خشکی واژن مواجه هستند، این غدد به وظیفه ی خود به درستی عمل نمی کنند. یک چهارم زنان ۵۰-۵۹ ساله در حین رابطه جنسی دچار احساس خشکی و درد می شوند.

علل خشکی واژن

خشکی واژن در دوره های متفاوت دارای علل متعددی است که در اینجا به بررسی آن ها میپردازیم:

قبل از یائسگی

حدود ۱۷ درصد از زنان ۱۸-۵۰ ساله در حین رابطه جنسی ، حتی قبل از یائسگی ، با خشکی واژن مشکل دارند. خشکی واژینال اغلب به علت تحریک نشدن از نظر جنسی و به دلیل ناکافی بودن پیش بازی یا دلایل روانی مانند استرس ایجاد می شود. دلایل دیگر رخداد این موضوع قبل از یائسگی می توانند به محصولات بهداشتی مانند اسپری های زنانه و صابون های خشن، مواد شیمیایی استخر شنا و وان آبگرم و برخی از پودرهای لباسشویی باشند. برخی از درمان های دارویی مانند داروهای آلرژی و سرماخوردگی و برخی از داروهای ضد افسردگی نیز می توانند  باعث خشک شدن غشای مخاطی از جمله بافت های واژن باشند.

همچنین افرادی با میزان استروژن کم با این موضوع مشکل دارند. برداشتن تخمدان ها با کاهش هورمون ها باعث تجربه زودرس علائم یائسگی از جمله این موضوع می شود و حتی زنانی که به هیسترکتومی احتیاج دارند و تخمدان های آنها برداشته نمیشود نیز احتمال بالاتری برای درگیری با این مشکل را دارند.

شیمی درمانی نیز باعث تغییرات هورمونی می شود و می تواند به تخمدان آسیب برساند به طوری که دیگر استروژن تولید نکند و این باعث خشکی واژن و همچنین منجر به نازک تر شدن پوشش و کشش آن می شود.

بعد از یائسگی

متوسط ​​سن یائسگی ۵۱ سال است و پس از یائسگی زنان متوجه تغییرات بدن خود می شوند زیرا تخمدان ها تولید هورمون استروژن زن را متوقف می کنند. یکی از علائم اولیه کاهش هورمون استروژن، کاهش ترشحات غدد داخل رحم در طی فعالیت جنسی است.

بدون تولید استروژن، پوست و بافت های پشتیبانی کننده لب (ولوا) و واژن نازک و کشش کمتری دارند و واژن می تواند خشک شود. تقریبا نیمی از زنان پس از یائسگی خشکی واژن را تجربه می کنند.

 

علائم

علائم خشکی واژن برای بسیاری از خانم ها می تواند منجر به سردرگمی شود زیرا شبیه علائم برخی بیماری های مقاربتی یا برفک است. برخی از زنانی که به اشتباه تصور می کنند این حمله برفک است ، با خرید داروهای بدون نسخه مشکل را تشدید می کنند. در این قسمت لیستی از علائم خشکی واژن را بررسی می کنیم:

درد در حین رابطه جنسی

پس از یائسگی ، مشکلات و رابطه جنسی دردناک افزایش می یابد.

نازک شدن پوست اطراف واژن باعث آسیب در حین رابطه جنسی می شود ، به خصوص اگر ترشحات غدد ها ضعیف باشد – حتی اصطکاک آرام می تواند باعث درد و ناراحتی شود. مقاربت دردناک می تواند بر کاهش میل جنسی تأثیر بگذارد.

درد در زمان های دیگر

در بسیاری از موارد خشکی واژن نه تنها باعث درد در هنگام رابطه جنسی می شود بلکه می تواند بر زندگی روزمره تأثیر بگذارد ، چه زنان از نظر جنسی فعال باشند و چه نباشند.این مشکل می تواند نشستن، ایستادن ، ورزش ، ادرار کردن یا حتی کار را ناراحت کند و می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر سو بگذارد.

تغییرات در ترشحات و ظاهر مجرای واژن

بسیاری از خانم ها متوجه می شوند که لب های واژن بسیار نازک تر می شوند و همچنین ترشحات واژن آنها تغییر می کند ، آبکی تر و بی رنگ می شود. این علائم می توانند نگران کننده باشند. اما این مسئله به دلیل تغییرات هورمونی است و نشانه موارد جدی تر نیست.

تأثیر عاطفی

خشکی واژن می تواند احساس متفاوت زنان را ایجاد کند. پذیرش تغییرات در بدن دشوار است و درد و ناراحتی ناشی از این بیماری می تواند منجر به کاهش اعتماد به نفس و اعتماد به نفس جنسی شود.

 

یائسگی زودرس

حدود یک درصد از زنان یائسگی زودرس را تجربه می کنند (همچنین به آن نارسایی زودرس تخمدان می گویند). این مسئله به یائسگی قبل از ۴۰ سالگی گفته می شود. یائسگی زودرس می تواند برای یک خانم جوان با تغییرات جسمی و عاطفی دشوار ، دوران بسیار دشواری باشد.

یائسگی زودرس منجر به ناباروری طولانی مدت می شود. همچنین این مشکل می تواند در روابط آنها با همسر و زندگی جنسی آنها تأثیر بگذارد. همچنین یائسگی زودرس از عوامل خشکی واژن نیز می باشد.

با وجود تعداد زیادی از زنان دچار این مشکل، از گفتگو با پزشکان در مورد آن خجالت می کشند. فقط یک چهارم زنان مبتلا به این مشکلات در واقع به دنبال درمان هستند. در صورتی که خشکی واژن، بحثی معمول با رسیدن به یائسگی است و باید به دنبال درمان مناسب بود.

 

مواردی که اگر احساس خشکی واژن دارید باید در نظر بگیرید:

آیا در هنگام رابطه جنسی احساس درد ، تحریک ، سوزش یا خشکی می کنید؟

آیا در حین یا بعد از رابطه جنسی خونریزی یا لکه بینی دارید؟

آیا در زمان تست پاپ اسمیر دچار ناراحتی و سختی می شوید؟

آیا ظاهر واژن شما تغییر کرده است؟

تشخیص اینکه خشکی واژن طبیعی و معمول است اولین قدم برای کمک به خودتان است. در این مرحله با مشورت گرفتن از پزشک خود درمان متناسب با خود را پیدا کنید.

درمان و روشهای مرطوب کردن واژن

-استروژن موضعی : این به صورت قرص های کوچکی است که با استفاده از ژل و کرم های واژینال یا اپلیکاتور وارد واژن می شود. هر سه ماه یک بار باید حلقه تعویض شود. خشکی واژن می تواند به خوبی به درمان های محلی استروژن پاسخ دهد، آنها همچنین می توانند به راحتی در ناراحتی و درد در هنگام رابطه جنسی کمک کنند ،PH  را اصلاح و باکتری ها را تنظیم کنند.

-DHEA : پساری یکبار در روز حاوی دهیدرواپی آندروسترون

-اوسپمیفن : یک درمان قرص که دارای اثر استروژن مانند در واژن است

روان کننده ها : استفاده از این روش باید دقیقاً قبل از انجام رابطه جنسی در ناحیه اطراف لب (ولوا) و واژن صورت گیرد.

-مرطوب کننده های واژینال : دو تا سه بار در هفته استفاده می شوند و تا سه روز دوام می آورند ، بنابراین لازم نیست قبل از برقراری رابطه جنسی مستقیماً استفاده شوند

-همچنین زمان بیشتری را در حین رابطه جنسی اختصاص دهید و به غده بارتولین زمان دهید تا حداکثر میزان ترشحات خود را قبل از مقاربت جنسی تولید کند.

-پرهیز از استفاده از صابون های معطر

-استفاده از کرم برای درمان تحریک پوست

نکاتی برای صحبت با پزشک در مورد خشکی واژن

بحث در مورد خشکی واژن و روش درمان آن با یک متخصص مراقبت های بهداشتی (HCP) دلهره آور ولی لازم است. برای سهولت این کار می توانید از این روش کمک بگیرید:

لیستی از آنچه می خواهید در مورد آن بحث کنید تهیه کنید

ابتدا در مورد مهمترین یا سخت ترین سوالات بحث کنید

آنچه دکتر به شما گفته را بنویسید

اگر موردی وجود دارد که نمی فهمید، از پزشک توضیح بخواهید

از قبل از مراجعه با تحقیق درباره علائم خود، برای توضیح آن ها روش های راحت تری را پیدا کنید.

اگر هنوز راحتی نمیکنید، همه علائم خود را بنویسید و آن را به HCP تحویل دهید

اطلاعاتی که به نظر مهم هستند از جمله سابقه بیماری ، علائم ، تاثیری که بر شما دارند ، عوامل زندگی که ممکن است در آن موثر باشد و هر دارویی که مصرف می کنید به HCP بدهید.

بسیاری از خانم ها متوجه می شوند که اسمیر آنها مشکل تر می شود ، در این صورت ، در مورد علائم خود با پرستار صحبت کنید و در مورد خشکی واژن اطلاعات و مشاوره بیشتری بخواهید.

منبع